پرواربندی شترمرغ

پرواربندی شترمرغ

پرورش جوجه شترمرغ تا رسیدن به سن کشتار و ذبح را پرواربندی شترمرغ می گویند.بهترین و ساده ترین راه برای ورود به کار پرورش شترمرغ پرواربندی شترمرغ است، مشروط به اینکه بازار فروش شترمرغ کشتاری در دسترس باشد. در کشورهای پیشرفته و با تجربه هر مجموعه پرورش شترمرغ در هر قسمت به صورت تخصصی فعالیت می کند، پرواربندی یک بخش از کار پرورش شترمرغ است که صرفا جوجه ها برای کشتار پرورش داده میشوند.

تقاضای پرواربندی شترمرغ

پرواربندی شترمرغ:با توجه به تحولات اقتصادی در یک سال گذشته که بموجب آن نرخ محصولات شتر مرغ افزایش یافته است ولی با توجه به نرخ برابری ریال با انواع ارز خرید محصولات شترمرغ توسط کشورهای همسایه به شدت افزایش یافته است. در صورت ثبات این افزایش رشد بیشتر و مستمری را خواهیم دید. و می توان به صادرات محصولات شترمرغ امیدوارتر بود.

این شرایط باعث جذب سرمایه های کوچک گردیده است و هر روز متقاضیان جدیدی جهت احداث مجموعه پرورش شتر مرغ بیش می شود. البته اگر ثبات مستمری ایجاد گردد قطعا سرمایه های بزرگ و کلان نیز به این صنعت ورود خواهند نمود.تا آن روز سرمایه های کوچک می توانند بخشی از نیاز همسایگان را تامین نمایند و برای خود و مجموعه اندوخته کسب نمایند.

پرواربندی شترمرغ

عوامل موثر در پرواربندی شترمرغ

تخصص،تجربه و برنامه زمان بندی شده در این مرحله بسیار به پیشرفت و ارتقاء مجموعه جوان و تازه احداث شده کمک خواهد کرد.لازم است برای شروع به کار یک طرح اجرایی کامل همراه با زمان بندی و نحوه شارژ مالی و محل و زمان هزینه کرد سرمایه مشخص شده،و همچنین برای پرواربندی جوجه شترمرغ ها تقسیم بندی زمانی و مکانی در طرح مشخص باشد. البته برای فروش شترمرغ کشتاری نیز با برنامه عمل کنید.

تفکیک در پرواربندی شترمرغ

طرحی که برای پرواربندی نوشته میشود در آن حتما جوجه ها در زمان های مشخص و تعداد مشخص در فارم های جداگانه قرار گیرند،تا در زمان های متفاوتی به سن کشتار رسیده و در آن زمان طبق برنامه بفروش برسند. توجه داشته باشید که باید مکانی جداگانه برای نگهداری شترمرغ های بیمار در نظر گرفته باشید.و همچنین دسترسی به دامپزشک پیش بینی شده باشد.البته داشتن یک انبار جهت خوراک جوجه های شترمرغ هم لازم است.مطمئنأ با یک برنامه ریزی مناسب برای پرواربندی شترمرغ در زمان فروش نیز با درصد موفقیت خوبی مواجه خواهید شد.

اهمیت خوراک شترمرغ

خوراک جوجه شترمرغ و انتخاب جیره مناسب غذایی برای پرواربندی بسیار دقیق و ضروری است،نوع جیره بستگی به آب و هوای محل،نژاد شترمرغ و نوع شیوع بیماری ها در منطقه و……. دارد. لازم است در این مورد کاملا با دقت عمل کنید ، ممکن است برای بهره وری بهتر ناگزیر از تغییر چندباره جیره غذایی شوید تا راندمان خوبی بدست آورید.

امکانات مورد نیاز پرواربندی شترمرغ

در صورتی که برای مزرعه دریافت وام پیش بینی شده باشد باید حداقل 21,000 متر مربع زمین در نظر گرفته باشید.در غیر این صورت حدود 7 تا 10 هزار متر مربع کافی خواهد بود.

در هر صورت با توجه به طرح باید زمین را به فارمهای مختلف جهت پرورش جوجه شتر مرغ ها تقسیم نمود،که حداقل تعداد فارمها 5 و حداکثر 7 یا 8 فارم مورد نیاز است.

همچنین باید انباری جهت علوفه در نظر گرفته باشید تا ضمن نگهداری خوراک جوجه ها برای مدت محدود کنترل شده و مصرف آن نیز به راحتی میسر باشد.

قطعا در زمان فارم بندی راهروهای انتقال جهت دسترسی به فارمها و انتقال و جابجایی جوجه ها و خوراک شتر مرغ ها به سهولت انجام پذیرد.

در نظر گرفتن خوابگاه جهت کارکنان نیز از موارد ضروری یک مزرعه است. تا کارکنان فعال در آنجا به استراحت بپردازند.

سرمایه مورد نیاز

با توجه به افزایش قیمت ها در یک سال گذشته و عدم ثبات می توان بدون احتساب زمین و بطور تقریبی پیش بینی کرد که بین 1,2 تا 1,5 میلیارد تومان سرمایه مورد نیاز است. البته در طرحی که برای مجموعه نوشته می شود قیمت به روز و دقیق تری مشخص خواهد شد.

مشاوره برای پرواربندی شترمرغ

مجموعه ما آمادگی دارد در این ضمینه مشاوره های حضوری ارائه نموده و با همکاری مستقیم و یا غیر مستقیم شما را در پیشبرد اهدافتان یاری رساند.

6 thoughts on “پرواربندی شترمرغ

 • فروردین 14, 1398 at 8:06 ق.ظ
  Permalink

  سلام خیلی عالیه سپاس
  فقط من اگه بخوام برای فراشبند استان فارس این کار راه اندازی کنم با ۷ هزار متر زمین حتما باید آب هم داشته باشم یا با مخزن هم کارم میشه و هر هزار متر چنتا برای پروار بندی میشه

  Reply
  • مهر 12, 1398 at 5:35 ب.ظ
   Permalink

   با سلام
   البته ۷ هزار متر برای گرفتن مجوز کافی نیست.
   نداشتن آب و استفاده از مخزن مشکلی ایجاد نمی کند.

   Reply
 • تیر 15, 1398 at 10:21 ق.ظ
  Permalink

  باسلام من مکان جهت پرواربندی دارم ۱۵۰۰ متر با سالن با چندتا شروع کنم وچه جیره ای نیاز داره ممنون از راهنماییتون

  Reply
  • مهر 12, 1398 at 5:04 ب.ظ
   Permalink

   با عرض سلام
   فضای ۱۵۰۰ متر جهت اجرای یک طرح صنعتی استاندارد و کافی نمی باشد.

   Reply
 • دی 22, 1398 at 7:11 ق.ظ
  Permalink

  با سلام
  با داشتن زمین کافی و اب برای هر عدد شترمرغ پرواری تا به مرحله کشتار چند تومان هزینه لازم است و چند تومان سود دهی هست

  Reply
  • دی 28, 1398 at 11:20 ق.ظ
   Permalink

   سلام
   هزینه ها بستگی به تعداد جوجه ها دارد چون هزینه کارگر سرشکن میشود. ولی هر جوجه تا زمان کشتار تقریبا ۳۵۰ کیلو خوراک لازم دارد که قیمت ان بسته به محل و زمان متغیر است.البته تورم را هم باید در نظر داشته باشید. اگر مدیریت مناسبی داشته باشید ۳۵ درصد سود خواهد داشت البته هزینه هایی هست که در اینجا گفته نشده ولی تقریبی حساب شده است.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.