مزرعه پرورش شترمرغ

مزرعه پرورش شترمرغ

احداث یک مزرعه پرورش شترمرغ نکاتی را شامل میشود .برای شروع کار نگهداری وپرورش شترمرغ  اول باید مشخص نمود روش کار بر چه اساسی استوار خواهد بود . آیا سرمایه کلانی را اماده داریم یا محدودیت وجود دارد ، اگر محدودیت وجود دارد حدود آن چه است.یک مزرعه جوجه کشی از شترمرغ یا یک مزرعه پرورش شترمرغ .سه روش متداول برای شروع وجود دارد:

خرید تخم نطفه دار

با خریدن تخم نطفه دار میتوان سریعتر به سود رسید واین روش برای افراد کم سرمایه مناسب تر است.

خرید جوجه شترمرغ

خرید جوجه شترمرغ با دو شیوه صورت میگیرد :

خرید جوجه یک روزه شترمرغ

این روش به مجموعه هایی توصیه میشود که افراد با تجربه واطلاعات کاملی دارند ، بخصوص وجود یک همکار دامپزشک وارد به بیماری های جوجه شترمرغ کمک بزرگی به این مجموعه خواهدکرد. با توجه به ضعیف بودن جوجه ها احتیاج بسیار زیادی به نگهداری  دقیق و آگاهانه دارند. ممگن است با یک سهل انگاری قسمت اعظم سرمابه از بین برود.

خرید جوجه سه ماهه شترمرغ

در این روش با توجه به رشد جوجه ها و مقاوم شدن آنها نگهداری کمی راحت شده است اما نیاز به دقت دارد تا به بهترین شکل جوجه های شترمرغ رشد کنند ، باید برنامه مناسب و دقیقی برای جوجه ها داشته و بدانیم با چه برنامه ای رشد میدهید تا بهترین نتایج بدست آید.

روش دوم یعنی خرید جوجه سه ماهه برای افراد با تجربه کم مناسب تر است . در این مقطع سنی جوجه ها مقاوم تر شده اند و نگهداری آنها نسبت به روشهای دیگر ساده تر است.

خرید شترمرغ مولد

میتوان با خرید شترمرغ مولد یک مزرعه پرورش شترمرغ احداث نمود. ولی هم سرمایه اولیه بیشتر میخواهد هم مدیریت قوی و باتجربه ای نیاز دارد.

روشهای آغاز به کار را در مقاله های دیگری مفصل توضیح خواهیم داد.

 

توصیه های کاربردی جهت احداث مزرعه پرورش شترمرغ

منابع تولید مزرعه پرورش شترمرغ

برای راه اندازی مزرعه ی پرورش شترمرغ به زمین ، نیروی کار ، آب ،مجوز و نقدینگی نیاز است.

زمین مزرعه پرورش شترمرغ

باید بدانید که چگونه می خواهید از زمین استفاده کنید . باید در نظر گرفت که چه میزان زمین برای جفت گیری ، نگهداری جوجه ها ، پرورش پرنده ها تا سن کشتار و تجهیزات جوجه کشی اختصاص دهید.

همچنین شاید فضاهای دیگری هم برای ساختمان های اداری ، فروشگاه یا محل استراحت کارگران فراهم کرد.

شترمرغ ها را به صورت دسته های سه تایی یعنی یک نر و دو ماده گروه بندی می کنند اما ممکن است نگهداری یک نر و یک ماده یا دسته های چهارتایی یک نر و سه ماده و یا نگه داری دسته جمعی دو یا چند نر و دو یا چند ماده در نظر بگیرید.

نکات مهم مزرعه پرورش شترمرغ

اما نگهداری جفتی و سه تایی توصیه می شود. زیرا کنترل عملکرد فردی هر پرنده امکان پذیر است.فضایی  جهت پرورش دسته های سه تایی، 30 متر در 50 متر در مجموع 1500 متر مربع می باشد.

نگهداری جوجه شترمرغ

جوجه ها در روزهای اول زندگی به فضای زیادی احتیاج ندارند .فضای 2 متر در 10 متر برای 20 جوجه کافی می باشد. اما رشد جوجه ها سریع است که با رشد جوجه ها باید فضای پرورشی بزرگتری در نظر گرفت.با توجه به شرایط آب و هوایی جوجه ها هنگام شب به سالن نیاز دارند.

همه ی جوجه ها باید منبع گرمایی داشته باشند. همچنین جوجه ها باید از حرارت دور باشند. زمانی که جوجه ها از هچر به زیر سایبان در طول روز انتقال می یابند ، در دو هفته ی اول به یک لامپ حرارتی در شب نیاز دارند.

سایبان حتی اگر سایه ی درخت هم باشد ، عامل مهمی برای شترمرغ ها در هر سنی می باشد. اگر قصد دارید تجهیزات جوجه کشی مورد نیاز را خودتان داشته باشید ، باید ابعاد اتاق مورد نیاز را در نظر بگیرید که بستگی به انکوباتور و هچر خریداری شده دارد.

یک اتاق برای انکوباتور ، یک اتاق برای هچر ، محلی برای تمیز کردن تخم ها و محلی برای ذخیره ی تخم ها قبل از گذاشتن در انکوباتور احتیاج است.

3 thoughts on “مزرعه پرورش شترمرغ

 • اسفند 26, 1396 at 6:47 ب.ظ
  Permalink

  سلام خسته نباشید.
  آیا مزرعه ای دارای شیب برای پرورش شترمرغ مناسب است؟سپاس

  Reply
 • فروردین 12, 1399 at 8:49 ق.ظ
  Permalink

  در رابطه با مقاومت بدنی جوجه ها و خطر مبتلا شدن به بیماری رایج هم کمی توضیح بدین. و ممنون میشم ک اسم اون بیماری و راه های پیشگیری مبتلا شدن به اون بیماری توضیح بدین. سپاس فراوان…

  Reply
  • فروردین 15, 1399 at 5:45 ق.ظ
   Permalink

   سلام در یک مقاله جداگانه بزودی توضیحات لازم داده خواهد شد تا کاربران گرامی از آن استفاده نمایند.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.