نگاهی به شترمرغ و چرم شترمرغ

پوست شترمرغ مرغوب

نگاهی به شترمرغ و چرم شتر مرغ

در قرن نوزدهم میلادی شترمرغ در آفریقای جنوبی صرفا جهت استفاده از گوشت آن مورد پذیرش قرار می گرفت.اما از نیمه دوم قرن بیستم صنعت چرم سازی در آفریقای جنوبی مورد بهره برداری قرار گرفت و در آمریکا وارد بازار مصرف خود را تا حدودی پیدا کرده است.

عمر شترمرغ

عمر هر شتر مرغ بین 50 تا 60 سال بوده که از 2 سالگی تخم گذاری شروع میشود و وزن هر شتر مرغ بین 90 تا 110 کیلو و قد آن 1 تا 2 و نیم متر می باشد.بستگی به نژاد نر و مادگی دارد .از هر شتر مرغ به طور متوسط 1.2 تا 1.5 متر مربع چرم با کیفیت بدست می آیدکه این میزان قابل افزایش است.

بر اساس آمار معاونت جهاد کشاورزی و تجربیات مزرعه داران یک شترمرغ ماده در سال 40 جوجه تولید میکند که جوجه ها پس از یک دوره 10 تا 13 ماهه پروار شده و قابل ذبح می باشند.حال آنکه گاو طی این مدت فقط یک گوساله تولید می کند و از آن یک تخته چرم 2.7 متر مربعی تولید میگردد .در حالیکه تولید چرم شتر مرغ براساس این آمار حداقل 48 متر مربع و حداکثر 60 متر مربع حواهد بود .این خود یکی از بارز ترین دلایل ارجعیت چرم شترمرغ ب چرم گاوی است .( جدای از کیفیت چرم )

بازار چرم شتر مرغ

در شرایط فعلی محصولات شترمرغ در داخل کشوربسیار محدود بوده و معدود فروشنده هایی هستند که نمونه هایی از محصولات جرم شتر مرغ را ارائه می کند.
اما چند سالی است که تولید چرم در چرمسازی های و ……. و چرم شهر آغاز گردید و بازارهایی سعی در تولید مصوغات چرمی جهت صادرات پیگیری میشود.

تغذیه و کیفیت پوست شترمرغ

مسلما نوغ تغذیه بر کیفیت پوست اثر گذار است.هم اکنون می‌توان از تجربیات آفریقای جنوبی جهت تغذیه مناسب برای بدست آوردن چرم مناسب تر , مقاوم تر و زیبا تر استفاده برد . وقتی در سن 9 ماه

در سن 9 ماهگی که شتر مرغ جهت فروش گوشت ذبح می آورد از پوست آن جرمی بسیار با کیفیت بدست آورده لازم توضیح است که در تغذیه مناسب , سرعت رشد پرها و ایجاد فولیکولهای بیشتر باشد مناسب , همچنین مقاوت ظراوت جرم در نظر گرفته می‌شود.در تشخیص پوست میزان فولیکول ها و پراکندگی رشد فولیکولها موثر می‌باشد.

به هر حال برش های ناشی از زخم روی پوست , خراشیدگی سطح پوست , آفتاب سوختگی , تاول و جوش پرهای جوانه زده و غیر کامل و … و همچنین آسیب های در زمان پوست کنی در جه پوست را تعیین می نمایند.

استحکام و زیبایی چرم شتر مرغ

لطافت و استحکام و زیبایی چرم شترمرغ این محصول را هم رده چرم تمساح و ما قرار داده است و مصوغات ساخته شده از به قیمت های بالایی به فروش می رسد.ظرافت چرم شترمرغ آنقدر زیاد است که از این چرم لباسو بخصوص پالتو تولید می‌گردد.این موضوع را در کنار میزان بازدهی از یک شترمرغ ماده در کنار هم قرار دهیم متوجه میشویم که سود سرشاری از آن می‌شود بدست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.