شترمرغ مولد

شترمرغ مولد

شترمرغی که به سن جفت گیری رسیده باشد شترمرغ مولد میگویند. مزارع پرورش شترمرغ همیشه به مولدهای جدید و پر بازده با نژاد بهتر نیاز دارند. به همین دلیل مجموعه هایی که تخم گیری و جوجه کشی را در پروسه کاری خود دارند ،بخشی از جوجه های منتخب را جهت تبدیل به مولد نگهداری می کنند.

احتمالا این مطالب برای شما مفید باشد.
arrow_forward adjustطرح تشکیل تعاونی پرورش شترمرغ
adjustشرایط پرورش شترمرغ
adjustپرواربندی شترمرغ

شترمرغ مولد در ایران

باید بدانید که در ایران نسل شترمرغ منقرض شده بود و مجددا جوجه و مولد این حیوان از کشورهای آفریقایی و اروپایی به ایران انتقال پیدا کرده است. هم اکنون بیشترین شترمرغ در ایران مربوط به نژادهای گردن آبی و گردن سیاه آفریقایی است و از پراکندگی همسانی برخوردارند.

برای اطلاعات بیشتر در این رابطه مقاله ی شترمرغ عربی یا خاورمیانه ای را مطالعه کنید.

به صورت محدود از نژادهای دیگر از جمله گردن قرمز و امو و…… در ایران موجود است. ولی تاکنون آنچه مورد بهره برداری بیشتر و بهتری قرار گرفته است همان دو نوع گردن آبی و گردن سیاه است.

سن مولد

شترمرغ ها در حدود ۱۳ ،۱۴ ماهگی نر یا ماده بودنشان در ظاهر آنها قابل تشخیص می شود. ماده ها پس از ۱۸ ماهگی به تخم گذاری می رسند،نرها نیز پس از دو سالگی جفت گیری را شروع می کنند.

اما برای به ثمر رسیدن بهتر مولدها باید سن ماده و نر از ۳/۵ سالگی عبور کند و از ۵ سالگی به بعد اگر نر و ماده در وضعیت مناسبی رشد داده شده باشند به بهترین بازدهی خواهند رسید.

قیمت

قیمت شترمرغ مولد بسیار متفاوت است و از قیمت ۴/۵ میلیون به بالا می توان خرید ،این نوسان با توجه به سن حیوان و پیشینه ثبت شده آن در جفت گیری و تخم گذاری و جوجه درآوری و ماندگاری جوجه ها ارتباط مستقیم دارد.

قیمت یک جفت مولد

هیچ وقت برای خرید مولد شترمرغ یک جفت خرید نکنید. هر خانواده شترمرغ متشکل از ۲ ماده و یک نر و یا سه ماده ۲ نر بهترین ترکیب است ، اما در صورت داشتن یک مولد نر خوب می توان از ۳ ماده و یک نر هم استفاده کرد و البته این مورد نیاز به ثبت اطلاعات دوره ای حداقل ۱ تا۲  سال دارد. در هر صورت مولد شترمرغ کمتر از ۴ میلیون تومان نخواهد بود و تا ۷ میلیون و یا بیشتر نیز ممکن است با توجه به شرایط خرید و فروش گردد.

خرید و فروش شترمرغ مولد

در خرید و فروش مولد باید به سن آنها توجه داشته باشید و همچنین ظاهر آن و از همه مهمتر رکوردهای ثبت شده شترمرغ ها دقت نموده و آنها را بررسی نمایید.

  • نکته قابل توجه فصل خرید مولد است. زمان را طوری انتخاب کنید که پس از جابجایی مولد پیش از شروع فصل جفت گیری فرصت کافی جهت سازگاری با محیط جدید را داشته باشد و از استرس جابجایی خارج گردد.این دقت، در بازدهی مولدها اثر قابل توجهی خواهد داشت.

جیره غذایی شتر مرغ های مولد

شترمرغ مولد یک جیره کاملا متفاوت دارد. در زمان جفت گیری جیره ای مخصوص که برای نر و ماده تقویت کننده جهت تشکیل تخم های نطفه دار مآثر باشد انتخاب می گردد و در زمان استراحت جیره ای کاملا متفاوت در اختیار شترمرغ ها قرار خواهد گرفت.البته ترکیب این جیره ها با نظر دامپزشک و آب و هوای منطقه و شرایط شترمرغ ها تعین خواهد شد.

بهترین نژاد مولد

  • در کشور ما ایران مولدهای موجود از دو نژاد  گردن آبی ، گردن سیاه و یا ترکیب این دو است.
  • برای انتخاب مولد مناسب باید به رکوردهای خود شترمرغ ها و همچنین والدین آنها دقت نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.