زمین پرورش شترمرغ

زمین پرورش شترمرغ

زمین پرورش شترمرغ : در اولین گام جهت راه اندازی یک مزرعه پرورش شتر مرغ بایستی مشخص کرد زمین پرورش شترمرغ در چه وسعتی خواهیم داشت.

بسته به اینکه چه گزینه هایی در شروع کار در نظر گرفته اید باید تصمیم بگیرید که چه مقدار زمین برای جفت گیری، نگهداری جوجه، پرورش پرنده تا سن کشتار و تجهیزات جوجه کشی مزرعه خود اختصاص دهید. ممکن است فضاهای دیگری را برای ساختمان های اداری , فروشگاه یا محل استراحت کارگران در نظر بگیرید.

زمین پرورش شترمرغ مولد

گروه بندی معمول شتر مرغ های بالغ به صورت دسته های سه تای یعنی یک نر و دو ماده است، البته ممکن است شما نگهداری جفتی(یک نر ویک ماده)یا دسته های چهار تایی(یک نر وسه ماده)یا نگهداری دسته جمعی را در نظر بگیرید.  ما نگهداری جفتی یا سه تایی را توصیه می کنیم به دلیل اینکه کنترل عملکرد فردی هر پرنده در این حالت به سهولت امکان پذیر است.

توجه داشته باشید که فضای مورد نیاز برای پرورش دسته سه تایی 30متر در 50متر ودر مجموع 1500متر مربع است .

زمین پرورش شترمرغ

فضای مورد نیاز جوجه شترمرغ ها

جوجه شترمرغ ها در 1 ماه ابتدای زندگی به فضای کمی نیاز دارند فضای 2 متر در 10متر برای 20 جوجه کافی است. جوجه شترمرغ ها سرعت رشد بسیار خوب و بالایی دارند، لذا باید توجه داشته باشید که باسرعت رشد جوجه ها نیاز به زمین و فضای پرورشی به سرعت افزایش می یابد و شما باید پیش از آن فکری به حال گسترش فضای نگهداری جوجه شترمرغ ها کرده باشید.بهتر است سالنها برای سنین مختلف در مجاورت هم بوده واز طریق یک گذرگاه به یکدیگر ارتباط داشته باشند تا در زمان مناسب سنی محل نگهداری را به راحتی تغییر دهید.

سالن مناسب برای پرورش جوجه شترمرغ

بسته به شرایط آب وهوایی جوجه ها هنگام شب به سالن احتیاج دارند. در صورت وجود منبع گرمایی همه جوجه ها باید به این منبع گرمایی دسترسی داشته باشند. بر اساس احتیاجات بدنشان جوجه ها باید دور از حرارت بنشینند. زمانی که جوجه ها مستقیما از هچر به زیر سایه بان در طول روز منتقل می شوند در دو هفته اول به یک لامپ حرارتی در طول شب احتیاج دارند. سایه حتی به شکل سایه درخت عامل مهمی برای شتر مرغ ها درهر سنی است. در مواقعی که در نظر دارید تجهیزات جوجه کشی را خودتان داشته باشید باید ابعاد اتاق مورد نیاز را در نظر داشته باشید که بستگی به انکوباتور و هچر خریداری شده دارد. یه یک اتاق برای انکوباتور یک اتاق برای هچر, محلی برای تمیز کردن تخم ها و محلی اختیاری برای ذخیره تخم ها قبل از قرار دادن در انکوباتور نیاز دارید.

فضای مورد نیاز پرواربندی

در صورتی که جوجه های مزرعه با هدف مصرف گوشتی پرورش می یابد باید فضاهای مناسبی برای گله ها در نظر گرفته که دسترسی به آنها برای دان دهی و آب دهی و همچنین برای خروج به سمت کشتارگاه مسیرهای مناسبی تعبیه شده باشد. بخصوص اگر ظرفیت مجموعه بالا باشد این راهها بسیار کارآمد خواهد بود در برخی مضارع وسیع مسیر عبور و تردد ماشین جهت دان دهی و بارگیری هم در نظر گرفته می شود که همه به طراحی و ظرفیت مزرعه دارد.

10 thoughts on “زمین پرورش شترمرغ

 • فروردین 26, 1397 at 7:48 ب.ظ
  Permalink

  خیلی عالی است

  Reply
 • بهمن 26, 1397 at 8:06 ب.ظ
  Permalink

  ممنون از زحماتتون:متشکرم

  Reply
 • اسفند 7, 1397 at 6:31 ب.ظ
  Permalink

  مطالبتون خیلی عالی هستند ممنونم

  Reply
 • فروردین 19, 1398 at 9:55 ق.ظ
  Permalink

  سلام ببخشيد پرورش شترمرغ در مازندران امكان پذيره شرايط خوبي داره يا خير

  Reply
  • مهر 12, 1398 at 5:25 ب.ظ
   Permalink

   با سلام
   امکان پذیر است و مزرعه های بزرگ هم وجود دارند. اما بازدهی مزرعه بستگی به شرایط و موقعیت جغرافیایی زمین شما دارد.

   Reply
 • بهمن 1, 1398 at 4:52 ب.ظ
  Permalink

  هر شترمرغ بالغ به چند متر جا نیاز دارد برای زندگی؟برای رطوبت و باران چه باید کرد؟

  Reply
  • بهمن 17, 1398 at 8:13 ق.ظ
   Permalink

   سلام هرخانواده مشتمل بر ۳ یا ۵ شترمرغ مولد ۱۵۰۰متر حداقل نیاز دارند.وحتما در این محیط سایبانی باید باشد که در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

   Reply
 • بهمن 2, 1399 at 0:17 ق.ظ
  Permalink

  سلام خسته تبلشید ممنون از اطلاعات ارزشمندتون چند سوال دارم ۱ کوهدشت لرستان برای پرورش شترمرغ خوبه یا نه ؟ اگه ما مثلا ۱۵ تا شترمرغ در یک مکان ۲ هزار متری داشته باشیم جوابگو هست یا خیر ؟

  Reply
 • بهمن 2, 1399 at 11:37 ق.ظ
  Permalink

  سلام توی چهارمحال برا پرورش حدود ۳۰۰عدد مناسبه؟
  بعد الان میخام حدود ۲۰ تا در محیط بسته پرورش بدم تا بهار یکم کار دستم بیاد ب نظرتون در محیط بسته چقد فضا لازمه برا ۲۰عدد

  Reply
 • فروردین 7, 1400 at 10:37 ق.ظ
  Permalink

  سلام میشه شترمرغ را در سالن و بدون هیچ آفتابی پرورش داد

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.