جوجه کشی و تولید مثل شتر مرغ

چرخه صنعت شترمرغ

زمان تولید مثل شتر مرغ

شتر مرغ های اهلی در زمان ۲ تا ۳ سالگی به بلوغ می رسند و می توانند تولید مثل را آغاز کنند شتر مرغ نر زمانی که به بلوغ می رسد پر و بال سیاه و سفید دارد و قبل از بلوغ بال آن قهوه ای مایل به خاکستری است.

شتر مرغ ماده کمی زودتر از نر به بلوغ برسد البته زمان جفتگیری شتر مرغ ها بستگی به مکان زندگی شان دارد، ماده در مدت زمان کوتاهی (حدود ۱۰ الی ۱۴ روز ) پس از اولین جفت گیری تخم گذاری را آغاز می کند یک ماده بالغ می تواند در یک فصل ۸۰ الی ۱۰۰ تخم بگذاری داشته باشد.  شتر مرغ ماده در طول روز از تخمها مراقبت می کند و در طول شب نر این مسئولیت را به عهده می گیرد تا ۹ هفته این نگهبانی ادامه خواهد داشت. و بیش از ۹۰ درصد آشیانه های تخم شتر مرغ به دست درندگانی همجون کرکس و …. از بین می روند.

تخم گذاری شتر مرغ

شتر مرغ ماده یک روز در میان در فصل بهار تخم گذاری می کند و در هر نوبت تخم گذاری ۱۴ الی ۲۱ تخم به وزن تقریبی ۱.۵ کیلیوگرم می گذارد. شترمرغ ماده در زمان تخم گذاری عصبی است و اگر برایش مزاحمتی ایجاد شود با پای خود به آن لگد می زند.

جوجه کشی و تولید مثل شتر مرغها

تخمهای جوجه کشی معمولا برای مدتی قبل از جوجه کشی جمع آوری و نگهداری می شوند. این روشی معمول در مزارع است تا تخمها به تعداد کافی برای پرکردن دستگاه برسند. جابجایی  دستی ناملایم و بی دقت تخم های جوجه کشی می تواند ساختار ظریف داخلی تخم شترمرغ را به هم زده و باعث عدم تبدیل آن به جنین گردد.

تولید مثل شتر مرغ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *