تغذیه ی شتر مرغ

تغذیه ی شتر مرغ

تغذیه ی شتر مرغ

رژیم غذایی شتر مرغ ها شبیه به نشخوارکنندگان می باشد. این پرنده ها علف خوار هستند. از غذاهای شترمرغ ها می توان به یونجه و ذرت اشاره کرد. شتر مرغ ها به دلیل روده های بلند و قدرت هضم بالا یی که دارند ،مواد فیبری را به راحتی هضم می کنند. جوجه شترمرغ ها تا یک الی دو روز احتیاج به تغذیه ندارند و از غذایی با پروتئین 23% شامل کنستانتره و علف خشک به صورت کرامبل تغذیه می شوند. برای رشد سریع جوجه ها بهترین تغذیه برای آنها یونجه ی سبز است.

همچنین برای هضم آسان غذا از سنگریزه در تغذیه ی آنها قرار داده می شود. در سه ماه اول پرورش شتر مرغ ها یک کیلو خوراک در شبانه روز 23% پروتئین و از شش ماهگی به طور متوسط 1/8 کیلوگرم خوراک با پروتئین 20% کافی می باشد. شترمرغ ها از شش ماهگی تا رسیدن به سن بلوغ روزانه 2/5 کیلو گرم دان به صورت پلت شامل علف خشک آسیاب شده و کنسانتره می خورند.(8 قسمت کنسانتره + یک قسمت علف خشک آسیاب شده)

از 1 روزگی تا 3ماهگی

جوجه شتر مرغ ها می توانند از کیسه ی زرده به مدت 7 تا 10 روز  اول زندگی تغذیه کنند.همچنین جوجه شتر مرغ ها به آب احتیاج دارند. تغذیه ی مصرفی جوجه ها در ابتدا باید به صورت خورد شده باشد و در صورتیکه از روش پرورش روی کف سالن استفاده می شود، همان هفته ی اول تغذیه را روی روزنامه یا کارتن ها ریخته و بعد از آن می توان دانخوری ها را وارد سالن کرد.

رشد اولیه ی شتر مرغ ها برای جلوگیری از آسیب های پا و اختلالات اسکلتی باید کنترل شود. علاوه بر این برای کنترل رشد آنها باید مقدار انرژی خوراک از 9 و 10 مگاژول انرژی متابولیسم در کیلوگرم باشد. شتر مرغ ها نسبت به سایر پرندگان اهلی توانایی هضم الیاف بیشتری دارند اما تنها بعد از رسیدن به سن معینی می توانند این کار را انجام دهند. پس بهتر است تا چند هفته ی اول جیره های بیشتر از 5% الیاف خام به آنها داده نشود. به دلیل اینکه توانایی هضم غذا در اوایل زندگی پایین است و نباید بیش از 5% چربی به آنها داده شود.

از 3 ماهگی تا یکسالگی

نیاز تغذیه ای پرندگان با افزایش سن آنها عوض می شود. انرژی و الیاف خام افزایش و همچنین مقدار پروتئین خوراک نیز کاهش می یابد. باید سهم غذا را در 4 تا 5 ماهگی به حدود 10-11 درصد بالا برد. همچنین ضریب انرژی زایی خوراک باید حدود 10 ، 5/10 مگا ژول انرژی متابولیسمی بر کیلوگرم افزایش یابد و مقدار پروتئین خام نیز باید حدود 18-20 درصد کاهش یابد. دادن تغذیه ی پرندگان باید به صورت آزاد انجام شود. تعادل بین غلظت های کلسیم و فسفر نسبت به 1/8 – 1/2 حفظ شود.

دوره ی پرواری

در صورتی که شتر مرغ  را فقط جهت استفاده از گوشت و چرم آنها پرورش می دهید، می توان شترمرغ های نر را به صورت جدا پرورش داد. به دلیل اینکه نرها زودتر رشد می کنند وبه جیره هایی با پروتئین بالا نیاز دارند . علاوه بر این نسبت به ماده های تبدیل کننده های خوراک ، برای یک دوره ی طولانی تر کارایی دارند. ظرفیت تبدیل کردن ماده ها سریع خراب می شود و باید در وزن پایین تری آنها را فروخت.

تغذیه ی غذای شترمرغ های پرواری با تغذیه ی شتر مرغ هایی که در گله نگهداری می شوند، متفاوت می باشد. شتر مرغ های گوشتی در یکسالگی وارد بازار می شوند و 100 تا 125 گرم وزن دارند و کیفیت گوشت آنها بسیار مناسب می باشد.از هر لاشه 50 کیلوگرم گوشت بدست می آید. غذای شترمرغ هایی که در گله نگهداری می شوند ، روزانه با 4 کیلوگرم خوراک شامل: کنسانتره و یونجه ی خشک از طریق چرای یونجه ی سبز تامین می شود. در پرورش شتر مرغ ها باید به کاشت یونجه توجه کرد زیرا شترمرغ ها علاقه ی زیادی به چریدن در مزارع یونجه دارند.

در سنین اولیه رشد 1/8 و در 3 ماهگی حدود 8 می باشد که در سنین مختلف ضریب تبدیل مواد غذایی متفاوت می باشد. اگر در تغذیه ی این پرنده ها و همچنین در کیفیت پوسته ، پر و گوشت دقت نگردد بر کیفیت گوشت و.. اثر منفی می گذارد و سود آوری آن کم خواهد شد.

از یک سالگی تا تولید مثل

یکی از مشکلات عمده ای که در سن یک سالگی و شروع تولید مثل وجود دارد ، چاقی می باشد. علاوه بر این گرسنه ماندن شترمرغ ها باعث می شود بلوغ جنسی به تاخیر بیفتد وعملکرد ضعیفی در طول تولید مثل صورت بگیرد. الیاف جیره می توان از 15% افزایش پیدا کند. هر شتر مرغ باید روزانه 1/5 کیلوگرم جیره مصرف کند.همچنین در هوای سرد تغذیه با یک منبع غنی پر انرژی مثل دانه ی سویای پرچرب باید داده شود.

فصل تولید مثل

از شروع سن 18 ماهگی شترمرغ ها باید جیره ی مواد مصرف کنند، که دارای انرژی و پروتئین بالایی هستند و از الیاف مقدار کمتری داده شود ، استفاده از جیزه توسط شترمرغ به انرژی تبدیل می شود ولی به هنگام تولید مثل نیازمند جیره ی غذایی شترمرغ در دوران پرورش می باشد.

نمونه جیره های غذایی شتر مرغ در دوران پرورش تا 5/2 سالگی

ذرات دانه ای 47%

یونجه ی خشک 41/8%

پودر استخوان 2%

پودر ماهی 7%

منوکلسیم فسفات 2%

آب

پرندگان در طول شبانه روزی به آب کافی نیاز دارند. به هنگام هوای سرد باید آبگرمکن نصب شود تا دمای آب را به 20 درجه ی سانتی گراد ثابت نگه دارد. شترمرغ ها هنگام غذا خوردن علاقه ی زیادی به نوشیدن آب دارند که ممکن است باعث کثیف شدن آب شود . بنابراین باید در فاصله زمانی کوتاه آب را عوض کرد. همچنین نوشیدن آب سرد و گرم موجب کاهش مصرف غذا می شود.

One thought on “تغذیه ی شتر مرغ

  • بهمن 8, 1400 at 11:58 ق.ظ
    Permalink

    بسیار عالی موفق باشید

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.