تغذیه جوجه شترمرغ

تغذیه جوجه شترمرغ

مهمترین نکته در آغاز و تداوم رشدی خوب وموثر ،مسئله ی تغذیه جوجه شترمرغ ها  می باشد که می تواند در دراز مدت بر روی بهره وری پرندگان نیز تاثیر داشته باشد.

پرورش جوجه شترمرغ در طی سه ماه اول خیلی حساس است و نسبت به سن های دیگر درصد تلفاتشان بیشتر می باشد. رعایت بهداشت و تغذیه  ی دقیق و مناسب امری ضروری برای به حداقل رساندن تلفات است .

برای اینکه به بازده پیشینه در امر خوراک دستیابی داشته باشیم از راه کارهای ساده می توانیم استفاده کنیم که به بعضی از آن ها اشاره می شود:

تغذیه جوجه شترمرغ :  تحریک اشتها

برای تحریک اشتهای جوجه شترمرغ ها و تامین ویتامین ها و پروتئین هایشان علاوه بر خود جیره ، برای تحریک اشتهایشان مقدار کمی علوفه ی سبز خرد شده به جیره ی غذای جوجه ها اضافه می شود . در دو هفته ی اول اضافه کردن تکه های هویچ و تکه های ریز تخم مرغ کاملا جوشیده و سفت شده به غذای خشک مفید می باشد .

از بین غذاهای آماده ی تجاری برای بقیه ی حیوانات ، غذای آغازین جوجه بوقلمون و جوجه مرغ برای جوجه شترمرغ ها مناسب است به شرطی که دارای داروهای ضد کوکسیدیوز یونوفور نباشد.

برای بهبود بخشیدن به ساختار آغازی، دان ماکیان که اغلب به دلیل ریزی بیش از حد برای جوجه شترمرغ مناسب نمی باشد وبه دلیل کم بودن الیاف خام ،( بسته به سن جوجه ) به غذایشان یونجه یا شبدر ریز شده اضافه کنید . همچنین افزودن فسفات کلسیم ، یا پودر استخوان یا خرده صدف و یا سنگ ریزه های آهکی به دلیل ناکافی بودن کلسیم و فسفر به این جیره ها اضافه کنید .

تغذیه جوجه شترمرغ

روش غذا دهی جوجه شترمرغ

جوجه شترمرغ قبل از اینکه پوسته تخم را بشکند ، کیسه ی زرده را از طریق ناف به محوطه شکمی جذب می کند . ممکن است وزن زرده تا حدود یک سوم وزن زمان جوجه باشد . در روزهای اول زندگی جوجه ها ، کیسه زرده به عنوان یک منبع غذایی باعث می شود تا جوجه ها بدون آب و غذا زندگی کرده و نیاز به غذای کمکی نداشته باشند . بنابراین در روزهای اولیه کاهش وزن بدن طبیعی است .

علی رغم این حقیقت بعد از اینکه جوجه ها سرپا شدند یعنی در یک یا دو روزگی باید آب و غذا داشته باشند . جوجه شترمرغ ها مجبورند که غذا خوردن را یاد بگیرند. هرچند به صورت غریزی به دنبال غذا می روند اما نمی توانند غذاها را در دان خوری ها تشخیص دهند . احتمال تلف شدن جوجه ها در اثر گرسنگی یا خوردن اشیاء و انباشته شدن معده وجود دارد.

بستر غذای جوجه شترمرغ

پس بنابراین بهتر است که بر روی بستر سیمانی ، حصیر پلاستیکی یا گونی جوجه ها پرورش داده شوند . باید مرتبا کف ومواد بستر به کار رفته شستشو شوند . مواد بستر دیگری مثل شن و ماسه و یا پوشال هم توصیه می شود .

برای اینکه جوجه ها به غذای موجود در دان خوری عادت کنند باید گردشگاهشان کوچک در نظر گرفته شود ،دان خوری ها در هر سالن در تمامی نقاط مختلف سالن باید وجود داشته باشند تا به راحتی غذا در دسترس جوجه ها قرار بگیرد .

همچنین در روزهای اول غذا خوری می توان غذا را در دان خوری های طویل ناودانی یا روی پارچه های کتانی، کنفی ( بدون نخ اضافی) یا گونی خالی پاشید . جوجه شترمرغ ها به دلیل کنجکاوی که دارند ، با کشیدن انگشت بر غذا تمایلشان به غذا برانگیخته می شود .

افزودنی ها در تغذیه شترمرغ

افزودن یا مخلوط کردن علوفه ی سبز خرد شده (برگ کلم ،کاهو ،یونجه ) وهمچنین قطعات هویچ و تخم مرغ کاملا جوشیده و سفت شده به همراه پوسته، به جیره ی خشک برای تحریک کردن بینایی جوجه برای غذا خوردن موثر است .

علاوه بر این سبز کردن رنگ غذایشان باعث تحریک شدنشان می شود.به منظور آموزش دادن نحوه ی غذا خوردن برخی از پرورش دهندگان یک یا چند جوجه بزرگتر را به همراه جوجه های جوان نگه می دارند.

جوجه های جوان غذاهای آردی را ترجیح می دهند به جای غذاهای پلت . پرندگان معمولا غذاهای مرطوب را بهتر از غذاهای خشک دوست دارند . باید به این نکته توجه کنیم که غذای مرطوب راحت تر فاسد می شود و باعث سوء هضم در جوجه ها می شود.

بایستی به صورت روزانه دان خوری را تمیز کنیم و غذای درون آن را برای جوجه های بزرگتر استفاده کنیم. باید بعد از اولین نوبت تغذیه، مدفوع جوجه را با دقت کنترل کنیم.(توجه داشته باشید رنگ و حالت مدفوع می تواند نمایانگر بیماری باشد).باید در صورت مشاهده کردن علائم اولیه ی اسهال آنتی بیوتیک به غذا یا آب آشامیدنی جوجه ها اضافه کنیم.

مصرف دان در ده روز اول زندگی جوجه ها به علت استفاده از ذخیره ی زرده کم باشد . در حال حاضر تغذیه ی محدود مورد بحث می باشد ، بر خلاف روش قبلی یعنی تغذیه ی آزاد (ad libitum) .

شایع ترین علت مرگ و میر جوجه شترمرغ

معمول ترین علت مرگ و میر جوجه ها التهاب کیسه ی زرده است . می توان در روزهای اول زندگی جذب زرده را به وسیله ی محدودیت غذایی در جوجه ها سرعت بخشید .

در مطالعه هایی توسط farzi مشاهده شده در جوجه هایی که از جیره ی محدود استفاده می کردند میزان مرگ و میر نسبت به جوجه هایی که آزادانه غذا می خوردند به طور معنی داری کمتر بوده است .

بیشتر مرگ و میرها در مورد دوم توسط تورم کیسه زرده ، اسهال و یبوست بوده است . تعداد دفعات غذا دهی در روز را arts دوبار پیشنهاد می کند ، که غذا باید در هر نوبت به اندازه ای باشد که در عرض دو ساعت خورده شود .

به عنوان مکمل غذایی و بدون هیچ محدودیتی برگهای خرد شده گزنه پیشنهاد می شود .

پایش جوجه شترمرغ

به دلیل اینکه جوجه ها در شب فعالیتی ندارند به تغذیه ی شبانه نیازی نمی باشد . مصرف غذا و رشد پرنده ، به منظور تشخیص صحیح هرگونه انحراف از رشد طبیعی ، به طور مداوم باید مورد پایش قرار گیرد.

از طریق کاهش غذا یا افزایش درصد فیبر خام جیره ، افزایش وزن اضافی جبران می شود .

استفاده از سنگ ریزه در خوراک جوجه شترمرغ

شترمرغ برای خورد شدن غذا در سنگدانش به تکه های کوچک سنگ ریزه نیاز دارد .باید به غذایشان سنگ ریزه اضافه کنیم تا زمانی که جوجه ها خودشان از طریق گردش و چَرا به چنین منابعی دست پیدا کنند .

اندازه ی سنگ ریزه ها باید نصف ناخن انگشت پرنده باشند . اندازه ی سنگ ریزه برای جوجه های تازه متولد شده اندازه ی دانه ی برنج می باشد .

برخی پرورش دهنده گان بطور آزاد سنگ ریزه و ماسه ی زبر و خشن در اختیار جوجه قرار می دهند (شن و ماسه باید کاملا خشک باشد ) اما بعضی از آنها این روش را رد می کنند به دلیل ترس از انباشته شدن معده یا روده ی حیوان.

آن ها ترجیح می دهند این مواد را به جیره ی جوجه اضافه کنند تا سنگریزه ی کوچک برای هر جوجه در روز کافی به نظر برسد.البته پیشنهاد برخی منابع، دادن سنگریزه بعد از سه هفتگی می باشد.باید به این نکته توجه کنید که به دلیل ایجاد یبوست نباید سنگ های صنعتی را مورد استفاده قرار دهید .

ویتامین ها در تغذیه جوجه شترمرغ

ویتامین ها در تغذیه جوجه شترمرغ: براساس دستور العمل مصرفی کارخانه اضافه نمودن ویتامین های محلول به آب آشامیدنی، در دو تا سه هفته ی اول پرورش جوجه برای افزایش مقاومت مقابل بیماری ها،توصیه می شود.

در رشد و بازده پرندگان بسیاری از ویتامین ها تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم دارند.برای مثال استفاده از ویتامین c می تواند در هنگام بروز استرس های مختلف از قبیل استرس های گرمایی تاثیر خیلی خوبی در کاهش دادن این تنش ها داشته باشد.

خوراندن کود به جوجه شترمرغ

کود در تغذیه جوجه شترمرغ : در روده ی کوچک و بزرگ جوجه،فلورمیکروبی لازم برای هضم میکروبی در اولین روزهای زندگی شکل می گیرد. شکل گیری این فرآیند در حیات وحش با بلعیدن مدفوع والدین به عنوان اولین غذا است.

کود حاوی جمعیت باکتری های مورد نیاز پرنده است.کود تازه پرندگان بالغ را بعضی از پرورش دهندگان برای این کار برای جوجه ها توصیه می کنند.البته باید گفت که این خطر وجود دارد که انگل های روده ای و عوامل بیماری زا به جوجه ها انتقال یابد.

(در بعضی کشورها خوراندن کود در تغذیه جوجه شترمرغ ممنوع می باشد.) بعضی از پرورش دهندگان کود تازه ی گاو را برای جلوگیری از انتقال انگل ها و عوامل بیماری زای خاص شترمرغ توصیه می کنند.این روش توسط برخی از پرورش دهندگان رد شده و مورد بحث بسیار بوده است.

جوجه ها مدفوع خود را در طی روزهای اول زندگی می خورند و این امر باعث بروز مشکلات بهداشتی می شود.مدفوع باید مرتب جمع آوری گردد تا از بروز این خطرات جلوگیری شود.

در بعضی مزارع در آمریکا برای اینکه مدفوع از دسترس جوجه ها خارج گردد در ابتدا جوجه ها روی توری های فلزی پرورش می یابند.

آب آشامیدنی جوجه شترمرغ

تغذیه جوجه شترمرغ : آب آشامیدنی بایستی به همراه اولین وعده غذا در دو یا سه روزگی در اختیار جوجه ها قرار بگیرد. باید همانند غذا خوردن چگونگی خوردن آب را هم جوجه ها یاد بگیرند.برای جذب پرندگان توسط رنگ های خوراکی آب را رنگی می کنند یا یک عکس رنگی داخل آب خوری می چسبانند.

آب خوری ها باید توسط یک شئ سنگین مانند سنگ مهار شوند و نباید در ارتفاع بلند قرار بگیرند . به ازای هر سه دان خوری یک آب خوری نیز باید در نظر گرفته شود.

آب مصرفی،مدفوع و ادرار جوجه ها باید کاملا کنترل شود ، چه در پناه گاه و چه در محوطه باز نگهداری شوند . ادرار طبیعی به رنگ سفید می باشد .جوجه های ضعیف انتظار می رود آب بیشتری خورده و در نتیجه دچار اسهال شوند .در چنین صورتی پیشنهاد می شود تا در روز به مدت محدودی آب در اختیار جوجه قرار داده شود.

شستشو ی آبخوری وتعویض آب یکی ار ضروریات هر روز است. هرگز جوجه ها و پرندگانی که در حال رشد هستند نباید آب گرم و مانده بخورند.پس آب خوری ها را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

تغذیه جوجه شترمرغ با علوفه

تغذیه جوجه شترمرغ با علوفه : به محض اینکه جوجه های شترمرغ به غذا خوردن عادت کنند،علاقه به خوردن علوفه ی تازه پیدا می کنند.چون علوفه ی تازه اشتها را تحریک می کند.پس علاوه بر غذاهای آردی سه چهار بار در روز باید علوفه ی خرد شده مثل گزنه، شبدر، یونجه و کلم اضافه کنیم.

به این نکته باید توجه داشته باشیم که در روزهای اول فقط از برگ علوفه استفاده کنیم و به دلیل خطر بروز انباشتگی از ساقه ی آنها استفاده نکنیم.می توانیم در حدود ارتفاع سر جوجه ها بوته های تازه ی یونجه یا شبدر را آویزان کنیم وقتی برگ ها توسط جوجه ها خورده شد می توانیم ساقه های بدون برگ را جمع آوری کنیم.

علوفه ای که مانده و پژمرده باشد مشکلات گوارشی را موجب می شود.پس باید مقداری علوفه در اختیار جوجه قرار دهیم که در عرض دو ساعت خورده شوند.

می توانیم اگر به علوفه ی سبز دسترسی نداشتیم از شبدر و یونجه خشک به جای جایگزین استفاده کنیم باید علوفه تازه و یا حتی خشک را به قطعات ریزی خرد کنیم.

قطعات علوفه همیشه اندازه های آن ها باید کم تر از طول انگشت کوچک پرنده باشند.با افزایش سن جوجه ها مقدار علوفه هم افزایش می یابد.

گردش و چرا برای جوجه شترمرغ

چرا در یک مزرعه یونجه یا شبدر برای پرورش شترمرغ مفید اشت و چرا در یک مزرعه یونجه یا شبدر از سن دو تا سه هفتگی جایگزینی مطمئن برای علوفه خواهد بود . باید به نکات زیر برای جلوگیری از مصرف بیش از حد ساقه و اشیاء غیر قابل هضم در نتیجه خطر ایجاد یبوست توجه کرد:

 • جوجه ها قبل از وارد شدن به مزرعه باید با غذای پر انرژی تغذیه کرده باشند و نباید گرسنه وارد مزرعه شوند.
 • باید رفتار غذا خوردن جوجه ها در هنگام شروع چرا به دقت کنترل شود.
 • نباید چراهای اولیه از نیم ساعت و دوبار در روز تجاوز کند.زمان را وقتی که جوجه ها به چرا عادت کردند می توانیم افزایش دهیم.
 • اگر ارتفاع علوفه چراگاه مخصوصا یونجه بلند باشد،ممکن است کندن برگ ها از ساقه های بلند برای جوجه سخت شود و علوفه ی خود را از دست داده و به چیزهای دیگر مثل علف های هرز،شن و ماسه و سنگریزه تمایل پیدا کنند.باید به طور منظم مزارع مورد نظر برای چرای جوجه ها را درو کرده وتا سن 6 هفتگی ارتفاع علوفه از پشت جوجه ها بیشتر نشود.

تغذیه جوجه شترمرغ

علاوه بر این نکات باید توجه کنیم که تا سن سه تا چهار ماهگی ،موقع انتقال جوجه به چراگاه نباید علوفه ها مرطوب باشند.

در آفریقای جنوبی پرورش دهندگان شترمرغ دریافتند که اگر سطح شکم پرنده در اثر تماس با علوفه خیس شود که خیس بودن برگ ها ناشی از شبنم یا باران است،این امر باعث مرگشان می شود.

بنابراین گردش و چرای روزانه جوجه شترمرغ در زمان بارندگی تا خشک شدن کامل علف ها باید به تعویق افتد.

مجددا تکرار میکنیم پرورش شترمرغ همچون تمامی جانداران حساس است و دقت زیادی می طلبد،بخصوص پرورش ونگهداری جوجه شترمرغ،پس دقت لازم را داشته و همه روزه همه مراحل را کنترل نمایید.

3 thoughts on “تغذیه جوجه شترمرغ

 • خرداد 23, 1398 at 12:33 ب.ظ
  Permalink

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار گذاشتین

  Reply
 • دی 21, 1398 at 9:25 ب.ظ
  Permalink

  باسلام معمولا در طی سه ماه تا شش ماه چقدر دان مصرف میکنن جوجه شترمرغ ها؟

  Reply
  • دی 28, 1398 at 11:21 ق.ظ
   Permalink

   سلام
   بسته به سن جوجه متغیر است ولی برای پروار بندی از ۲ کیلو در روز بیشتر نخواهد شد.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.